Tuesday, 7 January 2014

INTEGRATED LESSON









ინტეგრირებული გაკვეთილი
გაკვეთილის თემა:
ON THE FARM
სწავლების საფეხური:
დაწყებითი საფეხური
კლასი :
IV
მოსწავლეთა რაოდენობა:
12
საგანი :
ბუნება, ინგლისური
მასწავლებლები:
ხათუნა დობორჯგინიძე ( ბუნების მასწავლებელი), თინათინ ქუმსიაშვილი (ინგლისური ენის მასწავლებელი)
გაკვეთილის მიზნები და ამოცანები:
ინგლისურ ენასა და ბიოლოგიაში ფერმასთან დაკავშირებული შესწავლილი ტერმინოლოგიისა და   მასალის გამეორება .
შეფასება:
განმავითარებელი
სასწავლო მასალა და რესურსები
პატარა ყუთი,რომელშიც მოთავსებულია ცხოველებისა და ფრინველების მინიატურები, ქაღალდზე ამობეჭდილი ცხოველებისა და ფრინველების სურათები,კვერცხის მინიატურა
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
1. გამოწვევა:
თ.ქ. : Can you guess what is in the box ? (5 წთ.)

2.
ხ.დ: სვამს ცხოველთა განვითარების ციკლთან დაკავშირებულ კითხვებს. (10 წთ.)

3.
თ.ქ.  
-         Please, take out from this box the toy and name the animal or bird you have got. Try to answer the following questions: 
Is it mammal?
What colour is it ?
What does it eat ?
Where does it live ? –On the farm  , in the wood ? On the land ? In the water?
Can it fly ?
Can it walk ?
What is the name of its descendant ?
      (15 წთ)

4.
ხ.დ.: მოსწავლეებს სთხოვს გაიხსენონ ფაქტები იხვნისკარტას შესახებ. (5 წთ.)

5.
თ.ქ. : Please describe this egg .
Is it big or small ?
What colour is it ?
Describe its shell.(5 წთ)

6.
Feedback

Did you like the lesson ?
yes
no

Would you like to have another integrated lesson ?
yes
no

LETTERS TO SANTA






გაკვეთილის თემა:
Letters to Santa
სწავლების საფეხური:
დაწყებითი საფეხური
კლასი :
IV
მოსწავლეთა რაოდენობა:
6
გაკვეთილის მიზნები და ამოცანები:
მოსწავლეებზე  წერილის წერის ტექნიკის გაცნობა.

ლექსიკონთან მუშაობის უნარ-ჩვევის განვითარება.

მოსწავლეებს შეუძლიათ შესწავლილი ლექსიკის ახალ კონტექსტში გამოყენება.

ინდივიდუალურად მუშაობის უნარ-ჩვევის განვითარება.

შეფასება:
განმავითარებელი
სასწავლო მასალა და რესურსები
ჩემს მიერ შექმნილი წერილი :  LETTER TO SANTA
ლექსიკონი
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
1. გამოწვევა:
Do you believe in Santa?
Do you write letters to Santa?
When did you last write a letter to Santa? 
(6წთ.)

2.მოსწავლეებს ვაცნობ ოფიციალური წერილის წერის წესებს.
 (3 წთ.)

3. მთლიანობაში კითხულობენ წერილს,თარგმნიან,  რვეულში იწერენ და ლექსიკონში ეძებენ მათთვის უცხო სიტყვებს. 
(10 -15 წთ)

4. ლექსიკონის გამოყენებით ავსებენ წერილში გამოტოვებულ სიტყვებს.
 (10 წთ.)

5. საშინაო დავალების გამოკითხვა
 (13 წთ.)

6. საშინაო დავალების მიცემა 
(2წთ.)